Słowenia - smoki i kremówki

Przekonaj się jak wiele atrakcji oferuje ten niewielki kraj

Miłość do kremówek, legenda o smoku z Lublany, bardzo podobna do tej o Smoku Wawelskim i status skoków narciarskich jako sportu narodowego – to tylko niektóre tematy łączące Słoweńców z Polakami. Dziś zachęcamy, by wybrać się z nami w podróż do Słowenii!

Czy może nie wzbudzać sympatii naród, który na hymn wybrał sobie utwór zatytułowany „Toast”? Niech żyją wszystkie narody! – tak rozpoczyna się ta pieśń, której każda strofa wizualnie przypomina kielich. Autorem hymnu jest France Prešeren – który dla Słoweńców znaczy tyle, co dla nas Mickiewicz, a muzeum poety możecie odwiedzić podczas pobytu w Lublanie.

Jeśli oczywiście znajdziecie na to czas, gdyż stolica Słowenii oferuje mnóstwo atrakcji, zabytków i ciekawych zakątków, do których warto się wybrać. Z pewnością do najbardziej znanych należy Smoczy Most. Smoki, zdobiące secesyjną konstrukcję wznosząca się nad rzeką Ljubljanicą są głównym symbolem miasta. Wspaniałą atrakcją turystyczną jest podróż kolejką linową łączącą Stare Miasto ze Wzgórzem Zamkowym – zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane. Nie można też zapominać o bogatej ofercie kulinarnej lublańskich restauracji (dwie z nich nagrodzono gwiazdką Michelin) i cukierni.

Jednak na ciastko najlepiej wybrać się do Bledu. Ta urokliwa miejscowość, położona nad malowniczym Jeziorem Bledzkim słynie z doskonałych kremówek. Kremna rezina – bo tak nazywa się ten smakołyk po słoweńsku – stała się wręcz wizytówką miasteczka. Spacer wokół jeziora, rejs na znajdującą się na środku akwenu wyspę z urokliwym kościółkiem, czy też podziwianie krajobrazu z wznoszących się nad miejscowością punktów widokowych dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń.

Prawdziwą perłą na słoweńskim wybrzeżu, które choć krótkie (linia brzegowa wynosi jedynie 47 km), obfituje w atrakcje turystyczne, jest miejscowość Piran. Zachowany układ średniowiecznych ulic, historyczna zabudowa i bliskość morza budują przyjemną atmosferę miasteczka, którego początki sięgają VII w. Najcenniejsze zabytki Piranu pochodzą z okresu dominacji weneckiej, a całe historyczne centrum wpisano na listę zabytków UNESCO.

Bogactwem Słowenii są wina produkowane w miejscowych winnicach. Butelka białej malwaziji może być doskonałą pamiątką z wyjazdu, na który serdecznie zapraszamy:

https://tuitam.com.pl/oferty/156/malownicza-slowenia


tekst i zdjęcia Elżbieta Marszałek